93.4k views
4 votes
Rosana takes her puppy for a walk, but they can’t stray too far from home or the puppy gets nervous! They walk 342 m south, then 579 m north, all in a time of 12.3 minutes. A) What is their speed? HINT: convert minutes to seconds by multiplying by 60.A. 0.321 m/sB. 1.25 m/sC. 74.9 m/sD. 1151 m/sB) What was Rosana’s (and her puppy’s) velocity?A. 0.321 m/s [N]B. 1.25 m/s [N]C. 74.9 m/s [S]D. 1151 m/s [S]

User Zaf
by
7.1k points

1 Answer

2 votes
Answer:

Speed = 1.25 m/s (Option B. )

Velocity = 0.321 m/s [N] (Option A)

Step-by-step explanation:

Distance walked via south = 342 m

Distance walked via north = 579 m

Change in displacement, △d = 579 m - 342 m

△d = 237 m

The time spent, △t = 12.3 x 60

△t = 738 seconds

Velocity = (Change in displacement) / Time

Velocity = △d/△t

Velocity = 237/738

Velocity = 0.321 m/s in the North direction

Speed = (Total distance traveled) /(Total time)

Total distance traveled = 342 + 579

Total distance traveled = 921 m

Total time = 12.3 x 60 seconds

Total time = 738 seconds

Speed = 921 / 738

Speed = 1.25 m/s

User Ibolit
by
7.5k points