172k views
3 votes
Janet is walking at a constant speed of 2.5 miles per hour. How far can she walk in 8 hours? Complete the table and plot the points to solve.

Janet is walking at a constant speed of 2.5 miles per hour. How far can she walk in-example-1
User Frilla
by
7.4k points

2 Answers

7 votes

Answer:

5, 7.5,10

Step-by-step explanation: you add and yeah then subract

User Idalis
by
7.3k points
3 votes

we are given a constant speed of 2.5 miles per hour. Since the distance is equivalent to the product of time by speed, to complete the table we need to multiply the given time by the constant speed of 2.5 miles per hour.

For t = 2:


d=2.5*2=5

For t = 3:


d=2.5*3=\text{7}.5

For t = 4:


d=2.5*4=10

For t = 8:


d=2.5*8=20

Therefore, in hours the distance is 20 miles.

User UBod
by
7.5k points