131k views
1 vote
Ralph Spot 2 3/4 lb of grapes for $4.73 how much does 1 lb of grapes cost?

User Pushmatrix
by
7.7k points

1 Answer

1 vote

In this problem we need to calculate the unit rate

to find out the unit rate

divide the total cost by the total pounds

Remember that

2 3/4=2+3/4=2+0.75=2.75 lb

so

4.73/2.75=$1.72 per lb

therefore

The answer is

1 lb of grapes cost $1.72

User Rushdi Shams
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories