48.8k views
0 votes
If Terrance paid $40 for 8 hamburgers, calculate the unit price of a hamburger.​

2 Answers

6 votes

Answer:

$5 a burger.

Explanation:

$40 divided by 8 burgers is $5 a burger.

User Steo
by
6.1k points
1 vote

Answer: $5

Explanation:

by unitary method

Price of 8 hamburgers= $40

price of 1 hamburgers=$40÷8= $5

User Elad Benda
by
6.0k points