22.8k views
0 votes
What is the unit price for 10 stickers for $1.50?

1 Answer

7 votes

We can find the unit price of a ticket by dividing the number of purchased tickets by the total price, like this:


(1.5)/(10)=0.15

Then, the unit price of the tickets is $0.15

User Alan Coromano
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories