76.3k views
4 votes
3) Store A sells 36 pack box of chocolates for $54. Store B sells 6-pack boxes of the same size chocolates for $12. Which store offers a better deal? (Organize your information in the tables given below) Store A Store B # of Chocolates Price $ Price $ # of Chocolates.

User Rooftop
by
5.4k points

1 Answer

2 votes

3) Store A sells 36 pack box of chocolates for $54. Store B sells 6-pack boxes of the same size chocolates for $12. Which store offers a better deal? (Organize your information in the tables given below) Store A Store B # of Chocolates Price $ Price $ # of Chocolates.​

________________________________

# of Chocolates​ Price Ratio (Price per chocloate)

Store A 36 pack box 54 54/ 36 = 3/2 = 1.5

Sotre B 6-pack boxes 12 12/ 6 = 2

_____________________________

Store A 1.5

______________________________

Answer

Store A offers a better deal

User Nasi
by
6.0k points