3.6k views
3 votes
At a deli counter 1.75 lbs of ham cost $8.75, how much does 1pound cost?

1 Answer

3 votes

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

1.75 lbs of ham cost $8.75

To determine the cost of 1 pound, we find the unit rate.


\begin{gathered} \text{Unit Rate=}\frac{\$8.75}{1.75\text{lbs}} \\ =\$5\text{ per lbs} \end{gathered}

The cost of 1 pound of ham is $5.

User Gintama
by
8.3k points

Related questions

asked Jan 15, 2017 230 views
AVC asked Jan 15, 2017
by AVC
8.6k points
1 answer
1 vote
230 views
asked Jun 21, 2017 2.5k views
Darraghmurphy asked Jun 21, 2017
by Darraghmurphy
9.2k points
1 answer
2 votes
2.5k views
asked May 12, 2018 55.1k views
Flofreelance asked May 12, 2018
by Flofreelance
7.8k points
2 answers
5 votes
55.1k views