151k views
1 vote
If a car costs 8,500 originally and the percent of depreciation is 35%, what is the total amount of depreciation?

User AshMan
by
7.6k points

1 Answer

6 votes

Given

Original cost of car = $8500

% Depreciation = 35%

Convert the % depreciation into decimal

35% → 0.35

Multiply it to the original cost, to get the amount of depreciation

$8500 × 0.35 = $2975

Therefore, the total amount of depreciation is $2975.

User Delannoyk
by
7.7k points