Given
A company makes Citi bikes. 95% pass final inspection.
Suppose that 5 bikes are randomly selected.
To find:
a) What is the probability that exactly 4 of these 5 bikes pass final inspection?
b) What is the probability that less than 3 out of 5 sports bikes pass final inspection?
Step-by-step explanation:
It is given that,
A company makes Citi bikes. 95% pass final inspection.
Suppose that 5 bikes are randomly selected.
That implies,

Then,
a) The probability that exactly 4 bikes pass the final inspection is,

Hence, the probability that exactly 4 bikes pass the final inspection is 0.2036.
b) The probability that less than 3 bikes pass the final inspection is,
![\begin{gathered} P(X<3)=1-P(X\ge3) \\ =1-[P(X=3+P(X=4)+P(X=5)] \\ =1-[P(X=3)+0.2036+P(X=5)]\frac{}{} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/high-school/dekbdbl3av2f86hkzhu7u0iw3pia0vip3a.png)
Then,


Then,
![\begin{gathered} P(X<3)=1-[0.02143+0.2036+0.7738] \\ =1-0.9988 \\ =0.0012 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/high-school/hrgmtyv97ifhuc2z55fr96ch1i89upybzp.png)
Hence, the probability that less than 3 bikes will pass the final inspection is 0.0012.