155k views
4 votes
Solar radiation at the surface of the earth is about 700 W/m2. How much power is incident on a roof of dimensions 9.02 m by 17.75 m?

1 Answer

3 votes

Given:

The solar radiation incident on the earth is: I = 700 W/m²

The dimension of the roof are: A = 9.02 m × 17.75 m

To find:

The solar power incident on the given surface area.

Step-by-step explanation:

The area A of the roof is calculated as:


\begin{gathered} A=9.02\text{ m}*17.75\text{ m} \\ \\ A=160.105\text{ m}^2 \end{gathered}

The power P incident on the given surface area can be calculated as:


P=I* A

Substituting the values in the above equation, we get:


\begin{gathered} P=700\text{ W/m}^2*160.105\text{ m}^2 \\ \\ P=112.0735*10^3\text{ W} \\ \\ P=112.0735\text{ KW} \end{gathered}

Final answer:

The amount of solar power incident is 112.0735 KW.

User Gatsbimantico
by
7.7k points