39.1k views
3 votes
7.) A jug of egg nog sells for $5.12One jug holds(128 ounces. What is the unit priceper ounce?

User Aamir Abro
by
4.9k points

1 Answer

1 vote

To find the unit price per ounce, we just need to divide the total price by the total amount of egg nog(in ounces). The total price is $5.12 and the amount of egg nog is 128 ounces, therefore, the unit price per ounce is


(5.12)/(128)=0.04

$0.04.

User Eastern Monk
by
5.7k points