124k views
0 votes
The field inside a running track is made up of a rectangle 84.39 m long and 73 m wide, together with a half-circle at each end. The running lanes are 9.76 m Wide all the way around.What is the area of the running track that goes around the field? Round to the nearest square meter.

The field inside a running track is made up of a rectangle 84.39 m long and 73 m wide-example-1
User Juss
by
7.1k points

1 Answer

7 votes

To find the area of the running track that goes around the field, we need to follow the formula:

area of running track = outside area - inside area

1. Outside Area:

outside area = area of rectangle + 2× area of the semi- circle

= 92.52× 84.39 + π × 46.26² = 14527.32m²

2. Inside Area:

inside area = area of rectangle + 2× area of the semi- circle

= 73 × 84.39 + π × 36.5² = 10343.74m²

So, area of running track = 14527.32 m² - 10343.74m² = 4183.58m² 4184m²

User MasterJoe
by
6.6k points