64.4k views
2 votes
honeydew melons are on sale at four different grocery stores which store offers the lowest unit rate for honeydew melons and dollar per poundanswer A farmer's prideanswer B puppy groceryanswer C mother natureanswer D sullivan's

honeydew melons are on sale at four different grocery stores which store offers the-example-1
User Parmanand
by
4.5k points

1 Answer

4 votes

We will calculate the unit rate for each option, then choose the lowest unit rate

Happy grocery:


(3.5)/(7)=(35)/(70)=0.5\text{ \$/pound}

Sullivan's:


((1)/(10))/((1)/(5))=(0.1)/(0.2)=(1)/(2)=0.5\text{ \$/pound}

Mother nature:


(4)/(10)=0.4\text{ \$/pound}

Farmers pride : $0.45 / pound

So, the lowest unit rate = $0.4/pound

So, the answer is option C. Mother nature

User Cccmir
by
5.4k points