57.5k views
3 votes
I need help with this question . Only part (d)

I need help with this question . Only part (d)-example-1

1 Answer

4 votes

Given:

The mass of the object, m=4.85 kg

The position of the object is given by the equation,


x=(3.75\text{ m})\cos(6.12\pi t)\text{ }\rightarrow\text{ \lparen i\rparen}

The angular frequency, ω=19.2 rad/s

The frequency, f=3.03 Hz

The period, T=0.33 s

To find:

(d) Spring constants.

Step-by-step explanation:

The spring constant of a spring is related to the angular frequency of the oscillation of the spring by the equation,


\omega=\sqrt{(k)/(m)}

Where k is the spring constant.

On substituting the known values,


\begin{gathered} 19.2=\sqrt{(k)/(4.85)} \\ \Rightarrow k=19.2^2*4.85 \\ =1787.9\text{ N/m} \end{gathered}

Final answer:

The spring constant of the spring is 1787.9 N/m

User Justintime
by
6.9k points