determine which is the better buy.justify your answer 2 quarts of Juice for $2.78 or 1.5 quarts ofrece Juice for $2.25
Determine the unit price
so
option A
2.78/2=$1.39 per quart
Option B
2.25/1.5=$1.5 per quart
therefore
the better buy is 2 quarts of Juice for $2.78, because has the less unit price