88.8k views
3 votes
Can someone help me really quick

Can someone help me really quick-example-1
User Likeachamp
by
8.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

6.75

Explanation:

Consider the ratio:

$4.50 : 6 apples

We need to multiply this ratio by a value such that the right side is 9 because there are 9 apples in array p. This value is 9/6 = 3/2.

$4.50 : 6 apples

× 3/2 × 3/2

$6.75 : 9 apples

So, the value of p, or 9 apples, is $6.75, which you will input as 6.75.

User Ankur Bhutani
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.