140k views
4 votes
I need help with this problem

User Rex Butler
by
7.7k points

1 Answer

0 votes

Apples: $1.30 per pound

Oranges: $1.84 per pound

1+1/2 pound of oranges: $2.76


\begin{gathered} =1.84\cdot(1+(1)/(2)) \\ =1.84\cdot1.5 \\ =2.76 \end{gathered}

1+1/2 pound of apples: $1.95


\begin{gathered} 1.30\cdot(1+(1)/(2)) \\ =1.30\cdot1.5 \\ =1.95 \end{gathered}

The cost of 1 1/2 pounds of oranges is 2.76 and the cost of 1 1/2 pounds of apples is 1.95, therefore ...


2.76-1.95=0.81

The cost of 1 1/2 pounds of oranges is $0.81 more than the cost of 1 1/2 pounds of apples

User Shalane
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories