136k views
4 votes
1 Ms. Signer has to buy pencils for her class. She goes to CVS and buys 15 pencils for $2.50. How much did she spend per pencil?*

1 Answer

7 votes

She bought pencils for her class. She bought 25 pencils for $2.50 . The amount for each pencil can be computed below


\begin{gathered} 25\text{ pencils = \$2.50} \\ 1\text{ pencil = ?} \\ \text{cross multiply} \\ \cos t\text{ of each pencil=}(2.50)/(25) \\ \text{ cost of each pencil = \$}0.1 \end{gathered}

User Reaper
by
4.7k points