11.9k views
5 votes
Which is the better buy? 2-gallon container of laundry detergent for $23.36. or 17-cup container of laundry detergent for $20.06

1 Answer

4 votes

we gotta know the conversion between cups and gallons

We know

1 cup (US) = 0.0625 gallons

So, 2 gallon would be 2/0.0625 = 32 cups

So, the problem in cups is:

32 cups = $23.36

17 cups = $20.06

Definitely 32 cups for 23.36 is better buy

2 gallons for $23.36 is the better buy

Note:

23.36/32 = $0.73 per cup

20.06/17 = $1.18 per cup

User Willascend
by
5.1k points