172k views
2 votes
The corner grocery store sells bananas for $2.91 per pound. Select the store that sells bananas at a lower unit price. Mark all that apply.Store A: $8.16 for 4 poundsStore B: $6.51 for 3 poundsStore C: $2.66 for 2 poundsStore D: $11.40 for 4 pounds

User ZacAttack
by
5.2k points

1 Answer

3 votes

Let's find the unit price of each store

Store A : $8.16 /4 = $2.04 per pound

store B: $6.51 / 3 = $2.17 per pound

store c: $2.66 / 2 = $1.33 per pound

store D : $11.40 / 4 = $ 2.85 per pound

Therefore, store A, store B, store C and store D sells at a lower unit price than Corner grocery store.

User Duarte Harris
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.