226k views
1 vote
A container of orange juice cost $3.29 for 59 ounces. What is the unit rate to the nearest penny?

1 Answer

7 votes

\begin{gathered} m=(3.29-0)/(59-0) \\ m=(3.29)/(59) \\ m=0.05576 \end{gathered}

Answer:

6 cents

User Imjayabal
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories