18.2k views
1 vote
A 10.0 cm tall object is placed 6.00 cm in front of a curved mirror and produces an image 2.00 cm behind the mirror. What is the focal length of the mirror?0.667 cm1.50 cm-3.00 cm-0.333 cm

1 Answer

3 votes

Given data:

The height of object is h₀=10.0 cm.

The object distance is u=6 cm.

The image distance is v=-2.00 cm.(negative because the image is behind the mirror)

The focal length can be calculated by the mirror's formula as,


\begin{gathered} (1)/(f)=(1)/(u)+(1)/(v) \\ (1)/(f)=(1)/(6)+(1)/(-2) \\ f=-3.00\text{ cm} \end{gathered}

Thus, the focal length of the mirror is -3.00 cm.

User Britzl
by
8.2k points