66.3k views
4 votes
Set up the system of equations:The cost of 4 bananas and 6 pears is $1.68. Nine bananas and 2 pears cost $1.48. Set up thesystem of equations to find the cost of each banana and pear.4B + 6P = 1.689B - 2P = 1.484B + 6P + 1.689B + 2P + 1.484B + 6P = 1.689B + 2P = 1484B = 6P + 1.689B = 2P + 148

1 Answer

4 votes

Solution:

Let b represent the cost of 1 banana

Let p represent the cost of 1 pear

From the first statement, The cost of 4 bananas and 6 pears is $1.68

4b + 6p = 1.68 ----------------------------equation (1)

From the second statement, Nine bananas and 2 pears cost $1.48

9b + 2p = 1.48 -----------------------------equation (2)

Solve both equations simultaneously

4b + 6p = 1.68 ----------------------------equation (1)

9b + 2p = 1.48 -----------------------------equation (2)

Multiply equation (2) by 3 to eliminate p

27b + 6p = 4.44

4b + 6p = 1.68

Subtract both equatuions above

23b = 2.76

b = 2.76/23

b= 0.12

Substitute b = 0.12 into equation (1)

9b + 2p = 1.48

9(0.12) + 2p = 1.48

1.08 + 2p = 1.48

2p = 1.48 - 1.08

2p = 0.4

p = 0.4/2

p = 0.2

Hence, the cost of each banana is $0.12 while the cost of each pear is $0.2

User DanielLaneDC
by
5.5k points