151k views
0 votes
Potential Molecular TheoryThere are 500 grams of Kl in a volumetric flask. It is dissolved in 1 liter of water. What is the molarity?3.141 M3.012 M0.500 M500.000 M20A precipitate is formed when two solutions are mixed. This would only occur if

User Gef
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Molarity or molar concentration is a measure of the concentration of a chemical species, of a solute in a solution, using as units, number of moles, and volume in liters. The formula for Molarity is:

M = n/V

Where:

n = number of moles

V = volume in Liters, 1 Liter

But we need to find the number of moles, we will do so by using its molar mass, KI = 166g/mol and the given mass in the question, 500g grams

166g = 1 mol

500g = x moles

x = 3.012 moles

Now we can use the Molarity formula

M = 3.012/1

M = 3.012 M, this is the molar concentration of the solution, 2

User Braully Rocha
by
6.8k points