177k views
3 votes
23. At a company employing 140 people, 40% of the employees took the bus to work,and 5 % lived close enough to walk. The others drove cars. How many employeesdrive cars to work?Answer

1 Answer

4 votes

Since the total percent of the employees is 100%

Since 40% of them took the bus

Since 5% walk

Add them and subtract the sum from 100% to get the percentage of who take the car


\begin{gathered} 40+5=45 \\ 100-45=55 \end{gathered}

Then 55% of the employees use cars

Since the total number of employees is 140, then

Let us find 55% of 140

Change 55% to a number by divide it by 100, then multiply it by 140


\begin{gathered} N=(55)/(100)*140 \\ N=77 \end{gathered}

There are 77 employees who use cars

User Yoni Rabinovitch
by
6.4k points