179k views
0 votes
A 4-pound bag of potatoes costs $3.96. What is the unit price?

User Jfrank
by
6.1k points

1 Answer

1 vote

Given that 4-pound bag of potatoes costs $3.96 then the unit price which is same as the cost of a pound

= $3.96/4

= $0.99

The unit price is $0.99

User Chriga
by
6.1k points