214k views
5 votes
A circular loop of wire with a diameter of 13.478 cm is in the horizontal plane and carries a current of 1.607 A counterclockwise, as viewed from above. What is the magnetic field, in microTeslas, at the center of the loop?

1 Answer

2 votes

Given:

The number of the loops, n = 1

The diameter of the loop is d = 2r = 13.478 cm

The current in the loop is I = 1.607 A

To find the magnetic field in micro Tesla

Step-by-step explanation:

The magnetic field can be calculated by the formula


B\text{ =}(n\mu_0I)/(2r)

Here, the value of the constant is


\mu_0=\text{ 12.57}*10^(-7)\text{ H/m}

On substituting the values, the magnetic field will be


\begin{gathered} B=(1*12.57*10^(-7)*1.607)/(13.478*10^(-2)) \\ =1.499\text{ }*10^(-5)\text{ T} \\ =14.99*10^(-6)\text{ T} \\ =14.99\text{ }\mu T \end{gathered}

The magnetic field is 14.99 micro Tesla

User Cesarina
by
6.4k points