168k views
3 votes
Shelly was shopping and saw that a 14lb turkey costs $13.86. Calculate the unit price for 1 lb of turkey.

User Wawek
by
5.9k points

1 Answer

6 votes

the unit price for 1 lb of turky is $0.99

Step-by-step explanation:

The cost of 14 lb of turkey = $13.86

let the cost of 1 lb of turkey = y

The unit price is the cost for 1lb of turkey:

14 lb = 13.86

1 lb = y

cross multiply:

14(y) = 1(13.86)

14y = 13.86

divide both sides by 14:

14y/14 = 13.86/14

y = 0.99

Hence, the unit price for 1 lb of turky is $0.99

User Sabine
by
5.5k points