123k views
1 vote
Find the unit price of a 3 pack of bottle juice for $6.75 fill in the amount per bottle of juice

1 Answer

5 votes

EXPLANATION

Let's see the facts:

Unit price = $6.75

Number of packs = 3

The unit price is given by the following relationship:


\text{Unit price= }(6.75)/(3)=2.25\frac{\text{dollars}}{\text{pack}}

The unit price is 2.25 $/pack

User Mehdi Benmoha
by
5.3k points