211k views
1 vote
PLEASE HELP!!!!!!!!! It’s algebra

PLEASE HELP!!!!!!!!! It’s algebra-example-1
User Blindstuff
by
4.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

See below

Explanation:

From 5 to 10 mugs is 5 mugs

These cost 110 - 67.50 = 42.50

So each mug costs 42.50 / 5 = 8.50 each

With a 'base cost' of 25 dollars

(Base cost might be artwork, design, order processing, shipping or whatever.....but this amount is added to each order)

(As a check 20 mugs would be 25 + 20 (8.50) = 195 <====yep

150 mugs will then be 25 + 150 ( 8.50) = 1300 dollars

User Raphinesse
by
4.0k points