Yasmin bought 3 1/2 pounds of ground beef, we can express the amount that she bought as a fraction like this:
![3(1)/(2)=(3*2+1)/(2)=(6+1)/(2)=(7)/(2)](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/ezhf2cd4kw41mtcciur5jvzj2fb6mj628s.png)
Since she bought it for $11.2, if we divide the cost by the amount that she purchased, we get the cost per pound, like this:
![(11.2)/((7)/(2))](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/8l98y86286uh2xe5px7imx807so6kify6m.png)
To divide by a fraction, we just have to invert its numerator and denominator:
![(11.2)/((7)/(2))=11.2*(2)/(7)=(22.4)/(7)=3.2](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/30w5nmzuk3hylnsp1mctv7p2n8sw1bcm2z.png)
Then, the cost per pound equals $3.2