226k views
0 votes
Find the unit price of a six pack of water for $6.90 fill in the amount per bottle of water

1 Answer

1 vote

Given:

six pack of water = $6.90

To find:

Unit(one) price of water bottle(Price of one water bottle).


(6.90)/(6)=1.15

Therefore,

The price of one water bottle is $1.15.

User ShelbyZ
by
6.7k points