148k views
2 votes
Help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Which is the best buy?a. $18.09 for 9 bottles of juiceb. $22.33 for 11 bottles of juice

User GeoKlar
by
8.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The correct option is option a.

$18.08 for 9 bottles is the better buy.

Step-by-step explanation:

The best buy is the item with the lesser price tag.

Let us chech which of the given items has the lesser price tag.

a. $18.08 for 9 bottles of juice

Let us find how much one bottle costs.

1 bottle = 18.08/9

= 2.01

1 bottle of juice costs $2.01 approximately

b. $22.23 for 11 bottles of juice

1 bottle = 22.23/11

= 2.03

1 bottle of juice costs $2.03 approximately.

Comparing these prices per bottle of juice, we realise that the one with $18.08 for 9 bottles is the better buy.

User Ernestina
by
7.4k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories