211k views
2 votes
If the diameter of a quarter is 24.26 mm and the width of each quarter is 1.75 mm, to the nearest tenth, what is the approximate surface areaof the roll of quarters? Hint there are 40 quarters in a roll of quarters.A)14,366,2 mm

User Thong Vo
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

For this problem, we are given the dimensions of a quarter and we need to determine the surface area of a roll of quarters.

We can approximate the roll as a cylinder, where the height is the sum of the heights of all the quarters and the dimater is equal to the diameter of one quarter. Therefore we have:


\begin{gathered} A_(base)=\pi r^2=\pi((24.26)/(2))^2=462.24\text{ mm^^b2}\\ \\ h=40\cdot1.75=70\text{ mm}\\ \\ L_(base)=2\pi((24.26)/(2))=76.22\text{ mm}\\ \\ A_(lateral)=70\cdot76.22=5335.4\text{ mm^^b2}\\ \\ A_(surface)=2\cdot462.24+5335.4=6259.88\text{ mm^^b2} \end{gathered}

The surface area is equal to 6259.88 mm, the correct option is C.

User DimButTries
by
7.4k points