184k views
5 votes
Find each unit price and decide which is the better buy. Assume that we are comparing different sizes of the same brand.Frozen orange juice:$1.57 for 14 ounces$0.57 for 4 ounces----------------------------Find the unit price of a frozen orange juice which costs $1.57 for 14 ounces.$ (blank) per ounce(Type a whole number or a decimal. Round to three decimal places as needed.)Find the unit price of a frozen orange juice which costs $0.57 for 4 ounces.$ (blank) per ounce(Type a whole number or a decimal. Round to three decimal places as needed.)Which is the better buy?A. $1.57 for 14 ouncesB. $0.57 for 4 ounces

User Pollaris
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

The different sizes of the given brands are

Frozen orange juice:

$1.57 for 14 ounces

$0.57 for 4 ounces

The unit price of a frozen orange juice which costs ​$1.57 for 14 ounces is

1.57/14 = 0.112

The unit price of a frozen orange juice which costs ​$0.57 for 4 ounces is

0.57/4 = 0.1425

The better buy is the size that has the lowest cost per ounce. Looking at our calculations, the lowest cost per ounce is $0.112

Therefore, the frozen orange juice which costs ​$1.57 for 14 ounces is the better buy.

User Mark Theunissen
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories