44.8k views
1 vote
A box of a granola contains 16.8 ounces . It cost $5.19 . What is the cost , to the nearest cent , of the granola per ounce ? A . $0.12 B . $0.31 C . $3.24

User Irzhy
by
4.4k points

1 Answer

2 votes

The cost per unit ounce is obtained by computing the quotient:


c=(C)/(N).

Where:

• c is the cost per unit ounce,

,

• C is the cost,

,

• N is the number of ounces that you get for C.

In this problem we have:

• C = $5.19,

,

• N = 16.8 ounces.

Computing the quotient, we get:


c=(5.19)/(16.8)\cong0.31

dollars per ounce.

Answer: B. $0.31

User Frenchloaf
by
4.5k points