6.6k views
0 votes
Which is the better buy: $40.00 for 30 gallons of gas or $8.50 for 8 gallons ofgas?

Which is the better buy: $40.00 for 30 gallons of gas or $8.50 for 8 gallons ofgas-example-1
User MagnusMTB
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Ok, we need to calculate the value of each gallon and see which is the cheapest:

First Option: 40/30=1.33

Second Option: 8.5/8=1.0625

This mean that the better buy is $8.50 for 8 gallons of gas.

User Tobias Tengler
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories