Answer
The pressure of the sample is 1.47 atm
Step-by-step explanation
Given:
Moles, n = 1.31 mol
Volume, V = 24.6 L
Temperature, T = 336 K
The ideal gas constant, R = 0.0821 L*atm/mol*K
What to find:
Pressure, P of the sample.
Step-by-step solution:
Pressure, P of the sample can be calculated using the ideal gas equation.

Put the values of the parameters into the formula, we have;

The pressure of the sample is 1.47 atm