Answer:
5.53 m/s
Step-by-step explanation:
The work is equal to the change in the kinetic energy, so

Since the car starts at rest, the initial velocity vi = 0 m/s, so we can solve for the final velocity vf as follows
![\begin{gathered} W=(1)/(2)mv^2_f \\ 2W=mv^2_f \\ (2W)/(m)=v^2_f \\ v_f=\sqrt[]{(2W)/(m)} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/college/sqrkzpn5x822eh1usnvljxkgb58ilr7ron.png)
So, replacing the work W = 13,000J and the mass m = 850kg, we get:
![\begin{gathered} v_f=\sqrt[]{\frac{2(13,000J)}{850\operatorname{kg}}} \\ v_f=5.53\text{ m/s} \end{gathered}]()
Therefore, the velocity is 5.53 m/s