58.2k views
2 votes
the marketing department of a company has determined that the profit for selling x units of a product is appropriated by function f(x)= 15× -600

1 Answer

3 votes

You have the following function for the profit for selling x units of a product:

f(x) = 15x - 600

in order to determine the profit for 15,600 units, replace x = 15,600 into the previous function and simplify:

f(15,600) = 15(15,600) - 600 = 233,400

Hence, the profit for 15,600 units is $233,400

User Dashrath
by
7.8k points