201k views
0 votes
What is the unit rate per bottle if a pack of 25 bottles of juice sells for $5

User Royal Rose
by
5.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Each bottle cost $0.20. That is the unit rate

Explanation:


(5.00)/(25)

User Andriana
by
5.7k points