212k views
1 vote
What is the average velocity of a car that travels 48 km north in 2.0 h?

User Aviendha
by
6.8k points

2 Answers

0 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Given:

L = 48 km

t = 2.0 h

__________

V - ?

V = L / t = 48 / 2.0 = 24 km/h

User Matei Suica
by
6.8k points
4 votes

Answer: 3.7 seconds. :)

Step-by-step explanation:

User Kszyrver
by
7.1k points