120k views
5 votes
A 9-foot roll of waxed paper costs $4.95. What is the price per yard ?

User Ademers
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.55 per yard

Explanation:

a 9 foot roll is 4.95 so you divide the cost by the amount to get the unit rate which is $0.55 per yard

User Erictrigo
by
7.6k points

Related questions

asked May 6, 2024 178k views
Agat asked May 6, 2024
by Agat
7.3k points
1 answer
4 votes
178k views
1 answer
3 votes
214k views
2 answers
2 votes
81.3k views