152k views
2 votes
Find the unit price (in dollars per ounce) if a 21-ounce can of pineapple costs $3.36.

a. $0.18 per ounce
b. $0.16 per ounce
c. $0.19 per ounce
d. $0.23 per ounce
e. $0.21 per ounce

1 Answer

2 votes
B; $0.16 per ounce . I just finished the quiz and that’s the correct answer
User Fredricka
by
6.6k points