Answer:
$0.41 per inch
Explanation:
Deborah bought a yard of ribbon for $14.76. How much did Deborah pay per inch? (1 yard = 3 feet.)
$0.41
$0.49
$1.23
$4.92
paid $14.76 for 1 yard or 3 feet. Solve for per foot:
$14.76 / 3 = $4.92 per foot
There are 12 inches per feet. Solve per inch:
$4.92 / 12 = $0.41 per inch