46.9k views
3 votes
Deborah bought a yard of ribbon for $14.76. How much did Deborah pay per inch? (1 yard = 3 feet.)

$0.41
$0.49
$1.23
$4.92

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.41 per inch

Explanation:

Deborah bought a yard of ribbon for $14.76. How much did Deborah pay per inch? (1 yard = 3 feet.)

$0.41

$0.49

$1.23

$4.92

paid $14.76 for 1 yard or 3 feet. Solve for per foot:

$14.76 / 3 = $4.92 per foot

There are 12 inches per feet. Solve per inch:

$4.92 / 12 = $0.41 per inch

User MmmHmm
by
4.9k points