115k views
5 votes
Malika buys 20 bottles of cranberry juice at the corner store for a total cost of $20. If each bottle costs the same amount, how much is each bottle of juice?

User Gilberto
by
4.7k points

1 Answer

6 votes

Answer: 1 dollar per bottle

Explanation:

If they cost $20 and she bought 20 bottles, we can use division.

$20 / 20 bottles = 1 dollar per bottle

User Mozahler
by
5.1k points