Diameter =35mm
∴ Circumference of circle
=2×π×r =2×π×17.5=110mm
i) The total length of the silver wire required
= Circumference of circle + (5×35)
=110+175 = 285mm
(ii) The area of each sector of the brooch
=
10
Area of circle
=
10
π×17.5×17.5
=
4
385
mm
2