Answer:
$5.59
Explanation:
You want the unit price of a pair of socks, given that 5 pairs cost $27.95.
The unit price is found by dividing the price by the number of units.
$27.95/5 = $5.59
The unit price of a pair of socks is $5.59.
5.6m questions
7.4m answers