25.1k views
13 votes
500 g of yogurt for $3.49 or 125 g for $0.79
which is the better deal

User WKordos
by
5.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

125g for $0.79

Explanation:

500g of yogurt for $3.49 equals 0.00698 per gram.

3.49/500 = 0.00698

125g of yogurt for $0.79 equals 0.00632 per gram.

0.79/125 = 0.00632

hope this helps

User Tabish Usman
by
5.3k points