152k views
4 votes
A 10-visit movie pass costs $79.50. What is the unit rate for each visit

2 Answers

2 votes

Answer:

$7.95 per visit

Explanation:

To find the unit rate, divide dollars by number of visits.

79.5 ÷ 10 = 7.95

User Jamesmortensen
by
8.0k points
1 vote
7.95 divide 79.50 by 10
User Raulp
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.